money-1464706

Ile zarabiają i na co wydają Polacy na Wyspach?

money-1464706Według danych statystycznych Narodowego Banku Polskiego, Polacy mieszkający na Wyspach zarabiają średnio 1300 funtów netto. Prognozy potwierdzają, że w Polsce przeciętna pensja będzie wynosić tyle za jakieś 15 lat. Nic więc dziwnego, że nawet 54% naszych rodaków w ogóle nie myśli o powrocie do ojczyzny, a swoją przyszłość wiąże właśnie z życiem na obczyźnie.

Okazuje się jednak, że życie na Wyspach wcale nie jest takie kolorowe, bo jest przede wszystkim dużo droższe niż u nas. Wyliczono, że Polak wydaje tam każdego miesiąca na swoje utrzymanie około 650 funtów. Dane wskazują również, że nawet 400 funtów przesyła co miesiąc swoim bliskim, którzy zostali w Polsce. Jak nietrudno wyliczyć, nie zostaje mu wiele na dodatkowe zachcianki, ale nadal dochód pozwala generować oszczędności. Aby móc zwiększać je w każdym miesiącu, Polacy szukają dodatkowych korzyści. Zakupy robią najczęściej w marketach, nabywając produkty w super promocji. Nieczęsto pozwalają też sobie na dodatkowe atrakcje – sam bilet do kina to wydatek rzędu 18 funtów (nawet ponad 100 złotych). Jeśli odkładają, to pieniądze przeznaczają wtedy na podróże, elektronikę i samochody, inwestują też w edukację dzieci albo wysyłają po prostu „zaskórniaki” do Polski. Trzeba przy tym zaznaczyć, że rodzina, która otrzymuje od polskiego emigranta pomoc, bardzo liczy na te środki. Dla wielu jest to główna część domowego budżetu.

No właśnie, czy Polak mieszkający na Wyspach ma szansę robić tanie przelewy do polski z uk? Czy musi na tym tracić dodatkowe pieniądze? Wiemy doskonale, jak ogromne prowizje za międzynarodowe transakcje pobierają placówki bankowe. Nie dość, że operacje realizowane są po wysokim kursie, to jeszcze doliczają horrendalne wręcz prowizje. To dlatego Polacy szukają tanich rozwiązań, korzystają bardzo często z innych instytucji płatniczych. Na szczęście istnieją takie możliwości. Można wybrać UroFX, gdzie przelewy do polski z uk dokonywane są za pośrednictwem internetu, o dowolnej porze dnia i nocy. Na ich stronie internetowej znajduje się też kalkulator, który pokazuje wartość każdego przewalutowania po niskim kursie. To doskonała opcja, jeśli tylko Polak na obczyźnie chce jednocześnie żyć na wysokim poziomie, pomagać bliskim w ojczyźnie i jeszcze oszczędzać. Biorąc pod uwagę, że każdego miesiąca wysyła mniej więcej 400 funtów, takie rozwiązanie pozwala mu przeznaczyć część środków na dodatkowe wydatki. Ciekawostką jest fakt, że przy dobrym oszczędzaniu, statystyczny polski pracownik jest w stanie odłożyć na zagraniczną wycieczkę w każdym miesiącu wykonywania zawodowych obowiązków, a na dobrej klasy samochód po średnio 6 miesiącach pracy.

Polacy, którzy rezygnują z życia w ojczyźnie i decydują się na wyjazd poza granice naszego kraju, są przede wszystkim nastawieni na zarabianie i oszczędzanie. Nie tak ważna jest dla nich zmiana stylu życia, ale właśnie walka o własny byt. Należy wziąć też pod uwagę, że największa grupa naszych rodaków wyjechała na Wyspy z niewielkich miejscowości i wsi, w których nie było szans na zatrudnienie.

3 komentarze

 • irmina

  31st Styczeń 2017 at 9:51 am

  Tutaj bym akurat polemizowała z autorem w kwestii droższego życia za granicą. Zgadza się jest drożej tylko trzeba zwrócić uwagę na średnią płac w poszczególnych krajach i ile trwa okres wspinania się po drabinie kariery zawodowej ku większym zarobkom. Dlatego to co może się wydawać za granicą tanie dla Nas może być bardzo drogie.

  Odpowiedz
  • gość

   24th Styczeń 2017 at 11:50 am

   Masz w 100% rację co do kosztów utrzymania w Polsce i zagranicą. Zarobki tam są proporcjonalne do wydatków i kosztów przez co można wyjść śmiało na plus.

   Odpowiedz
  • carol

   3rd Luty 2017 at 1:49 pm

   Nie zgodzę się z tą „drabiną kariery” bo wielu ludzi przebywających tam bardzo długo czeka na awans i nie jest tak różowo jak jeszcze parę lat temu. Jak stawiasz na swój rozwój i masz chęci by się rozwijać i coś osiągnąć oprócz samych zarobków to jest realna szansa na większe płace. A jeżeli chodzi o wydatki to są wg. mnie oczywiste że codzienne wydatki i pomoc rodzinie, która została w kraju.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz