Brexit - Rynek Walutowy

Wzrost gospodarczy w UK

Wzrost gospodarczy w UK a Brexit

Biuro statystyczne w UK ogłosiło, że gospodarka angielska wzrosła o 0.5% naprzeciw opiniom o wpływie Brexit na rozwój gospodarczy w UK. Jednak pomimo pozytywnych wiadomości, rynek walutowy do końca nie pokazał swojego przekonania co do stabilności gospodarki brytyjskiej. Większość ekspertów twierdzi, że te wyniki nie pokazują całej historii i że w efekcie gospodarka ucierpi w momencie, gdy Artykuł 50 zostanie wcielony w pierwszym kwartale 2017.

Należy również pamiętać, że tak naprawdę na rynku brytyjskim jeszcze nic się nie zmieniło i że dopiero po formalny rozpoczęciu procedury wyjścia, jak i również w zależności od wyników negocjacji, sytuacja będzie się bardziej klarować. I w opinii ekspertów wydarzenia te będą miały największy wpływ na wartość waluty brytyjskiej. A co dla nas ważne to wartość Funta w stosunku do Polskiego Złotego. Oczekiwania rynkowe wskazują na dalsze znaczne wahania kursu, w miarę jak nowe wiadomości będą docierać na rynek, zeszły tydzień był doskonałym tego przykładem, gdzie wartość kursu złotówki wahała się pomiędzy 4.7 – 4.8 PLN/GBP

Inflacja

Oczekiwania inflacyjne rosną wg ostatnich badań BoE. Ale tak naprawdę co to znaczy dla nas? Otóż wszyscy rodacy (i nie tylko), którzy są szczęśliwymi posiadaczami mieszkań niestety, będą narażeni na wzrost stopy procentowej i wysokości odsetek od zaciągniętych pożyczek. W rezultacie czego ilość pieniędzy w ich portfelu ulegnie zmniejszeniu. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są na „Fixed Rate”, otóż te osoby będą  zabezpieczone przez okres 2-3 lat, jednak w momencie „remortgage” również i oni będą odczują efekt inflacji.

3 komentarze

 • marcuskrakus

  18th Listopad 2016 at 10:25 am

  Dzisiaj słyszałem w radiu że w Polsce po 2 latach ponownie wraca inflacja. Swoją drogą patrząc na Anglię i jak sobie radzi z inflacją to jest ciekawe podejście, którego może się z czasem przydać.

  Odpowiedz
 • fragile

  30th Listopad 2016 at 11:23 am

  Uważam że trzeba dążyć do dobrych relacji z Anglią na własną rękę bo UE robi co chce tylko dla swoich. Poprawienie relacji może skutkować wzmocnieniem współpracy handlowej i eksportu.

  Odpowiedz
  • userqa123

   3rd Luty 2017 at 1:56 pm

   Zgadzam się nikt za nas nic nie załatwi więc powinniśmy umieć sami o siebie zadbać a nie czekać aż ktoś raczy pomyśleć o nas.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz