poland-2849470_1280

Wyniki sondażu: Polacy nie wracają do ojczyzny

Polacy obawiali się, że Brexit zmieni znacząco ich sytuację na Wyspach. Tak się jednak nie stało, naszym rodakom nic nie zagraża, a już na pewno nikt nie będzie ich stamtąd wyganiać.

Publikujemy wyniki sondażu, które dotyczą sytuacji Polaków na Wyspach i ich opinii na temat życia po Brexicie. Okazuje się, że nawet 80% osób, które na stałe wyjechało na Wyspy w celach zarobkowych, nie zamierza wracać do naszego kraju. Nikt nie obawia się pogorszenia statusu materialnego czy niemożności podejmowania legalnej pracy zarobkowej. Sytuacja dla Polaków jest stabilna i takie też są zapewnienia.

Tylko 26% ankietowanych potwierdza, że myślałoby o powrocie do Polski, ale tylko wtedy, gdyby Brexit znacznie wpłynął na pogorszenie jakości życia na Wyspach. Powrót byłby jednak ostatecznością i awaryjnym planem B.

Dlaczego Polacy nie chcą wracać? Głównie z powodu zarobków. Większość potwierdza, że nie może pozwolić sobie na powrót do ojczyzny, ponieważ musi spłacać zaciągnięte kredyty i utrzymywać bliskich, którzy pozostali w Polsce. Wiele osób założyło na Wyspach rodziny, tutaj ich dzieci chodzą do przedszkola czy szkoły. Tutaj mają przyjaciół i nie myślą nawet o tym, by zmieniać otoczenie.

Czy Polacy nie obawiają się niższych zarobków? Ponieważ pozycja funta wciąż nie jest stabilna, Polacy zarabiają nawet o 20% mniej niż na przykład w 2015 roku. Nie sprawia to jednak, że chcą z Wysp wyjeżdżać. Szukają raczej źródeł oszczędzania. Zauważono również, że wysyłają do Polski mniej pieniędzy i korzystają z tanich rozwiązań przelewów walutowych. Znalezienie dobrej instytucji płatniczej, takiej jak UroFX pozwala oszczędzać na jednorazowej transakcji nawet kilkadziesiąt funtów.

Dodaj komentarz