• Home
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Szanse na „łagodny” Brexit spowodowały wzrost kursu funta
eu-1473958_1280

Szanse na „łagodny” Brexit spowodowały wzrost kursu funta

W związku z przebiegiem wyjścia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej w ostatnich miesiącach dominowały obawy związane z całym jego procesem, zapoczątkowanym przez referendum z 2016 r. W tego powodu informacje dotyczące negocjacji wychodzenia ze struktur unijnych mocno wpływają na brytyjską walutę.

Po pojawieniu się szans na łagodne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej funt brytyjski zanotował kolejny wzrost kursu względem euro i dolara. Informacje pojawiające się, że Wielka Brytania będzie, musiała ponieść wysoki koszt w związku z Brexitem doprowadziły do postępu w negocjacjach z Brukselą. Negocjacje sprawiły wzrost kursu funta, jednak warto wspomnieć, że nadal istnieje wiele obaw co do procesu wychodzenia.

Kurs funta umocnił się zarówno względem dolara, jak i euro jeszcze przed procesem wznowienia negocjacji w sprawie Brexitu. Zdaniem analityków, powodem wzrostu kursu, była wizja wzrostu kwoty, jaką Wielka Brytania będzie musiała zapłacić za opuszczenie struktur unijnych, co sprawiło, że pojawiła się nadzieja na tzw. miękki Brexit.

Rynek finansowy oczekuje, posunięcia się negocjacji do przodu oraz wypracowania porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Postępy w negocjacjach wpływają uspokajająco na i tak, napiętą sytuację, utrzymanie stabilnych nastrojów mogłoby stać się gwarantem powrotu kursu funta sprzed referendum.

Jeżeli wszystkie pozytywne tendencje zostaną utrzymane, to wraz z powrotem miękkiego Brexitu w negocjacjach również wzrośnie popyt na funta. Może się jednak okazać, iż nadzieje na miękki Brexit zostaną zaprzepaszczone w negocjacjach, a wraz nim kurs funta ponownie spadnie.

Obecnie problemem brytyjskiej waluty są słabe wyniki gospodarcze wzmacniane przez podniesienie stóp procentowych, co mogło stanowić jednorazową decyzję Banku Anglii. Dane z obecnego tygodnia wskazują na spadek wielkości handlu detalicznego w Wielkiej Brytanii i to, najszybciej od 2008 r., gdyż ze względu na rosnącą inflację Brytyjczycy rzadziej sięgają do własnych portfeli.

Dodaj komentarz