pounds-1680566_1280

Historia funta – wakacje 2017

Atmosfera brexitowa sprawia, że funt nadal pozostaje słaby. Okazuje się jednak, że nie jest w tak tragicznej sytuacji, jaką prognozowali eksperci. Średnia wartość funta w lipcu oraz w sierpniu wynosiła 4,74 złote.

Waluta nie ma tendencji spadkowej każdego kolejnego miesiąca. O jej nieciekawej kondycji mówi się dopiero wtedy, gdy zerkniemy na raporty z zeszłego roku. W porównaniu z lipcem i sierpniem 2016 można zdecydowanie mówić o negatywach.

Nie mamy dobrej informacji dla tych, którzy zarabiają w funtach. Kurs nie zmieni się korzystnie. Raczej są marne szanse na to, by przekroczył 5 złotych. W takiej sytuacji należy szukać źródeł dodatkowych oszczędności. Przypomnijmy, że Polacy zarabiają na Wyspach średnio 1200 funtów. Przy takim osłabieniu różnice są znaczne. Jeśli weźmiemy do tego pod uwagę, że każdego miesiąca realizują przelewy walutowe do ojczyzny w średniej kwocie 400 funtów, straty mogą być pokaźne.

Chociaż władze monetarne wciąż walczą o wzmocnienie funta – na przykład poprzez podnoszenie stóp procentowych, to należy działać samemu. Eksperci zapewniają, że do końca roku wartość tej waluty nie przekroczy 5 złotych. Pamiętajmy, że w 2004 roku kurs funta wynosił ponad 7 złotych, różnica jest więc znaczna. Trzeba znaleźć instrumenty, które pozwolą generować dodatkowe oszczędności. Zacząć można od cięcia kosztów przelewów walutowych. Polacy, którzy systematycznie wysyłają pieniądze do pozostawionych w ojczyźnie bliskich, mają do wyboru co najmniej kilka rozwiązań. Przelewy mogą realizować w bankach, poprzez konto walutowe, korzystając z kantorów internetowych albo wysyłając pieniądze, wybierając instytucje, takie jak UroFX. Warto porównać prowizje, jakie pobierają wszystkie wymienione instrumenty, poziom bezpieczeństwa przekazywanych środków oraz komfort realizacji przelewów i szybkość dotarcia pieniędzy do odbiorcy. UroFX pod tym względem plasuje się na pozycji lidera, dzięki czemu nawet spadek kursu funta nie zaburzy kondycji finansowej Polaków, którzy zarabiają na Wyspach.

Dodaj komentarz