brexit - tanie przelewy do polski

Brexit – Nasza przyszłość w UK

 brexit - tanie przelewy do polski

Londyn musi działać szybko, aby zapewnić imigrantów, że są oni nadal mile widziani w UK po ogłoszeniu decyzji o wyjściu ze struktur EU.

Na pewno nie jeden z nas zadawał sobie pytanie, czy będzie mógł zostać w UK, gdy Wielka Brytania nie będzie już członkiem EU. Wielu z nas na pewno pomyślało „Oni, Nas tutaj już nie chcą”.

Oczywiście zawsze jest opcja aplikacji o stałą rezydenturę, a później staranie się o brytyjski paszport.

A co jeżeli nie chcemy się ubiegać paszport? W takim przypadku może to oznaczać serie niedogodności dla takich osób. Kilka wybranych (nie wszystkich) przedstawiam poniżej:

 1. Wprowadzenie working visa – jest prawdopodobne, ze UK może wprowadzić z powrotem visa’s dla wszystkich obcokrajowców. Nie wydaje mi się, że to będzie stanowić straszny problem, ale na pewno może utrudnić nam dostęp do rynku pracy, gdyż firmy zatrudniające obcokrajowców mogą mieć dodatkowe obowiązki związane z raportowaniem takich pracowników, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami.
 2. Edukacja – może niewielu z was może pamięta czasy, kiedy Polska nie była w EU i każda osoba chcąca podjąć jakąkolwiek naukę, musiała płacić ceny rynkowe tj. ok £10,000 rocznie. Te czasy mogą wrócić. Również, jeżeli posiadasz dzieci, mogą one stracić prawo do darmowej edukacji w szkołach publicznych. Czyli pozostają tylko szkoły płatne z kosztem ok £1000 miesięcznie.
 3. Mortgage – również uzyskanie pożyczki w banku może się wiązać z dużymi trudnościami, gdyż banki mogą nie chcieć podjąć większego ryzyka związanego z taką pożyczka. W najlepszym przypadku może się to skończyć na wyższej stopie procentowej odsetek.
 4. Oczywiście wszystkie regulacje prawne dotyczące rynku pracy i ochrony pracowników, może również być zmienione, gdyż UK nie będzie musiało adoptować tych samych regulacji jak wszystkie inne kraje europejskie, co może prowadzić do zmniejszenia się praw non-UK pracowników.
 5. Dodatkowym problemem jest spadający kurs funta i zmniejszająca się wartość przelewów do Polski po przewalutowaniu. Dla przykładu, przed referendum kurs funta wahał się w okolicach 6 zł za £1, podczas gdy aktualny kurs jest dużo niższy (aktualny kurs możesz sprawdzić na urofx.com).

 

I to jest tylko kilka przykładów, w jaki sposób może to na nas wpłynąć. Nie wspominając o nieodpartym odczuciu, że „nas już tutaj nie chcą”. Pomimo faktu, że każdy się do nas uśmiecha i zapewnia że wszystko będzie OK.

Myślę, że dla osób, które pomimo wszystko planują pozostanie na wyspach, przynajmniej na jakiś czas, warto rozważyć rozpoczęcie procesu aplikacji o Stałą Rezydenturę. Jeżeli potrzebujesz pomocy możesz skontaktować się Polskim Biurem Rachunkowym POLACC.

2 komentarze

 • _zamyslona123

  18th Listopad 2016 at 10:21 am

  Brexit to nie jest nic dobrego dla Polaków wręcz przeciwnie. Zmiana prawa na swoje i brak przymusu respektowania tego co inne kraje europejskie pozwoli Wielkiej Brytanii decydować samodzielnie. Czytałam ostatnio w internecie spekulacyjną informację że wybranie nowego Prezydenta w USA może zahamować brexit w co nie wierzę…

  Odpowiedz
 • 43observers21

  31st Styczeń 2017 at 1:36 pm

  To dopiero początek. Nikt tak naprawdę nie wie jak poważne konsekwencje może nieść za sobą Brexit. Zaburzenie dotychczasowej równowagi zawsze prowadzi do niepewności i skoków walut. Najlepiej nie panikować i zachować zimną krew bo panika jest wrogiem interesów i logicznego myślenia….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz